Drobné myšlienky autora

  • Výtvarné umenie je oblasť, kde môžeme jednoducho zanechať fantáziu, pocity, myšlienky či slobodu a to je na nej fascinujúce.
  • Ak tvorba robí autorom radosť, výtvarné umenie spĺňa svoj účel, bez ohľadu na výsledok obrazu. Ak vytvorený obraz osloví aj pozorovateľa, je to o to krajšie.
  • Výtvarné umenie je veľká vec, preto aj obrazy, ktoré nie sú nášmu oku atraktívne si zaslúžia porozumenie, úctu a rešpekt.
  • Časová náročnosť tvorby nehrá na hodnote výsledného diela. Aj dielo vytvorené do piatich minút môže mať pre oko a dušu väčšiu hodnotu, ako dielo tvorené pár hodín.
  • Z umelcov nerobí umelcov vzdelanie či akademický titul, počet výstav ani počet predaných diel.
  • Každému sa páči niečo iné, pre každého má umenie iné hodnoty, preto môžu byť slová zbytočné a občas je možno lepšie ho neskúmať.
  • Výtvarné umenie je oblasť, ktorej nikdy nedokážeme plne porozumieť.

Klub Bardejovských výtvarníkov Bardav

Od roku 2022 som členom výtvarného klubu Bardav. Sme skupina umelcov v rôznych vekových kategóriách, myslím, že som najmladším členom. Pravidelne sa stretávame každú stredu v Bardejovskej galérii HOS, kde spolu tvoríme obrazy a diskutujeme o výtvarnom umení. Chodíme spolu aj na otvorenia výstav v miestnych galériách, kde podporujeme vystavujúcich umelcov a zapájame sa tiež do Výtvarných spektier a maliarskych plenérov.

V klube pôsobia skúsený výtvarní umelci z Bardejova ako Ľudo Ševčík, ktorý maľuje akrylom, tvorí autorské abstraktné obrazy, maľuje aj na objednávku a vytvára tiež maľované perokresby, Svetlana Steranková, ktorá sa roky venuje maľbe akvarelom a tvorí jedinečné akvarelové obrazy krajiniek, Marta Augustinská, ktorá usporiadava v priestoroch galérie aj workshopy pre dospelých ako napr. maľbu na sklo, či Antónia Hanuščáková venujúca sa enkaustike. Spoločné stretnutia s inými umelcami a zároveň priateľmi mi vždy dodajú energiu na tvorbu nových diel a prinesú iné myšlienky.

Aké diela sa mi páčia a čo nemusím

Zo súčasnej slovenskej scény sa mi páči tvorba diel od Laco Teren, Erik Binder či Daniel Bidelnica. Zo staršieho umenia obdivujem umelecké diela od Koloman Sokol, Vladmír Kompánek, Rudolf Krivoš, Vincent Hložník alebo Mikuláš Galanda. Prirodzene mám rád abstraktné diela, tvorbu založenú na fantázii, pocitoch či kreativite. Čo nemusím sú napr. hyperrealistické obrazy, diela obkresľované z predlohy a obrazy zobrazujúce presnú realitu. Tak to bolo u mňa odjakživa. Realistické obrazy vo výtvarnom umení nie sú môj vkus.

Zo svetových mien mám rád diela od Jean-Michel Basquiat, Pablo Picasso, Andy Warhol, Paul Klee, Vincent van Gogh...Už dlhú dobu umelecké diela od najväčších mien nesledujem. V minulosti som jednu dobu rozoberal obrazy od Pabla Picassa a časom som si uvedomil, že vo svojich dielach začínam chytať niektoré jeho tvary. Odvtedy si na to dávam veľký pozor. Chcem, aby moje diela vznikali prirodzene odo mňa z môjho vnútra, mojím vlastným štýlom a rukopisom, a aby neboli ovplyvňované umeleckými dielami iných výtvarných umelcov. Radšej si prečítam dobrú knihu o živote umelca. Naposledy to bola kniha Já, Vincent, príbeh o živote Vincenta Van Gogha a poviem Vám, že to bola jedna z najlepších kníh, ktorá čitateľom zdeľuje jedinečný pohľad na výtvarné umenie.