Výtvarný umelec Štefan Pillár, kresby, maľby, obrazy originály

Štefan Pillár, 1992, Bardejov

Výtvarný umelec, dizajnér a tvorca dekorácií, člen Bardejovských výtvarníkov Bardav, podporovateľ umenia.

Navštevoval strednú školu umeleckého priemyslu v Prešove-odbor Propagačné výtvarníctvo a výtvarný odbor na základnej umeleckej škole Michala Vileca v Bardejove. V súčasnosti sa venuje prevažne kresbe a maľbe akvarelom. Výtvarnému umeniu sa venuje pre radosť, tvorí slobodne, hrá sa, experimentuje.

  • 2006-Účasť obrazov na medzinárodnom bienále grafiky Torún, Poľsko
  • 2010-Spoločná výstava, Prešov-Kultúrne centrum Wave: s Tatiana Ondzíková a Richard Kašický
  • 2013-Spoločná výstava, Prešov-Wave s Mgr. Art. Jozef Poník
  • 2019-Výstava, Bardejov-Kultúrne centrum Bašta: Grafická tvorba trochu inak
  • 2021-Absolvovanie kurzu Grafika-Linorit-Kultúrne centrum Bašta Bardejov, pod vedením Matúš Roman a Martin Grega-OZ Kreatívec
  • 2021-Postup abstraktných obrazov do posledného kola v celoslovenskej umeleckej súťaži neprofesionálnej tvorby-Výtvarné spektrum 2021
  • 2021-Účasť umeleckého diela v aukcii České a slovenské umenie a zberateľské predmety v aukčnom dome Groma
  • 2022-Člen Bardejovských výtvarníkov Bardav-Galéria HOS, Bardejov (členovia: Ľudo Ševčík, Svetlana Steranková, Marta Augustinská a ďalší..)
  • 2022-Postup diela Objatie pri hudbe do krajského kola v celoslovenskej umeleckej súťaži-Výtvarné spektrum 2022
  • 2022-Účasť na trojdňovom maliarskom plenéri-Maľovaný Bardejov pod vedením Miroslav Capovčák

Tvorba prvých obrazov

Prvé výtvarné pokusy vznikali v detstve. Bola to výroba kartových a spoločenských hier lepením, modelovaním, kresbou a maľbou, ktoré som hrával so súrodencami. Tvoril som aj hry určené len pre mňa, najčastejšie kreslené bludiská vlastných pravidiel s nástrahami. Zapájal som sa do mnohých výtvarných súťaží, niektoré dopadli aj prvým miestom.

Na ZUŠ ma najviac bavila kresba, maľba akvarelom a modelovanie z hliny. Musím sa priznať, že zo začiatku som do ZUŠ chodil poza školu. Namiesto nej som navštevoval najlepšieho priateľa, s ktorým sme trávili čas hraním spoločenských hier, skladaním stavebníc a ďalšími zábavnými aktivitami, pokiaľ na to rodičia neprišli.

Abstraktná kresba zobrazujúca hlavu s pootvorenými ústami a špicatými zubami

Aktívna tvorba obrazov začala na strednej umeleckej škole. Predstavovala kresby abstraktných tvarov a postavičiek na školský obrus a hneď na to do zošitov počas vyučovacích hodín. Tento návyk kresby obrazov počas vyučovania potom pretrvával počas celého štúdia. Zopár abstraktných kresieb zo zošitov mám dodnes uchovaných na pôjde.

Strašidlo kreslené čiernym perom, abstraktný obraz zobrazujúci príšeru

Po roku som zamenil zošity za kresbu na výkresy a tak vznikali mimo študijných prác prvé autorské obrazy. Najradšej som kreslil čiernym perom. Častým námetom obrazov boli príšery s nádychom sci-fi. Z týchto obrazov vznikla prvá výstava spojená s dvoma študentmi z umeleckej školy v kultúrnom centre Wave v Prešove.

Originálny abstraktný vtáčik nakreslený čiernym perom z rôznych tvarov s pootvoreným zobákom

Autorské kresby

Časom obrazy príšer nahradili námety zvierat, krajinky, sci-fi či plány vlastných vynálezov. Tvoril som autorské obrazy. Čoraz viac ma nebavilo prekresľovanie z predlohy a platí to aj dodnes. K prekresľovaniu mám prirodzený odpor. Vo výtvarnom umení hľadám, nachádzam a pozorujem iné hodnoty. V mojej tvorbe mimo študijných prác, nájdete z prekresľovania sochy kreslené čiernym perom a tiež kôpku portrétov. Kresby sôch a prvé autorské obrazy boli v roku 2012 na výstave v Prešove, spojenej s Mgr. Art. Jozefom poníkom.Socha od Augusta Rodina Mysliteľ, realisticky kreslená čiernym perom

Po ukončení strednej umeleckej školy v roku 2012 som sníval ďalej pokračovať v štúdiu na Vysokej škole s umeleckým zameraním. Dva roky po sebe ma neprijali. Ďalej som pokračoval vlastnou cestou umeleckého rozvoja.

Experimentálna grafická kresba

Profesionálny grafický tablet v ktorom autor tvoril abstraktné grafické obrazy ručne peromPo ukončení umeleckého štúdia som sa pár rokov vo voľnom čase venoval grafickému dizajnu a marketingu. Obrazy som tvoril len zriedka. Prevrat nastal začiatkom roka 2018, keď som si kúpil veľmi nákladný profesionálny grafický tablet s aktívnou plochou 60x30cm. Veľkosť tabletu mi umožnila kresliť obrazy v skutočnej veľkosti. Abstraktné obrazy som tvoril ručne perom a vznikali kresbou čiar.

Abstraktné grafické obrazy na výstave v Bašte, kultúrnom centre v BardejoveNasledovali takmer dva roky aktívnej tvorby obrazov, počas ktorej som si ucelil prirodzený rukopis a lepšie pochopil vlastnú tvorbu. Tiež som veľa premýšľal nad výtvarným umením a písal si aj vlastné poznámky. Z digitálnych obrazov bola výstava v roku 2019 v centre kultúry Bašta-Bardejov pod názvom Grafická tvorba trochu inak, kde bolo okolo 70 grafických obrazov vytlačených na plátne napnutom na ráme.

Kresba uhlíkom zobrazuje umelca ako príšerku tvoriacu obraz

Nové výtvarné diela

Kresba diel v grafickom tablete bola prípravou na novú tvorbu klasickými výtvarnými technikami. Za grafického obdobia som tiež tvoril abstraktné kresby uhlíkom, pastelom a jednoduché akrylové maľby.

Kresba Modrá mačka vytvorená jednou líniou, ktorej začiatok začína pri očiach a končí guličkou približne v strede mačky

Po ukončení digitálnej tvorby som prešiel na kresbu čiernym guľôčkovým perom. Po pár dielach prišli obrazy farbenými perami, niektoré nájdete na začiatku tejto predajnej galérie, tak nasledovali prvé obrazy kreslené pastelkou. Časom som z menších rozmerov prechádzal na väčšie, a tiež časovo náročnejšie diela, nakoniec sa vrátili aj akvarelové obrazy.Ženský akt v abstraktnom minimalistyckom prevedení, nakreslený čiernou pastelkou v zopár líniách

Súčasné umenie
Občas vezmem pastelku do celej dlane ako malé dieťa a naplno si tvorbu užívam. To, ako sa moja tvorba mení, nechávam prebiehať prirodzene. V predajnej galérii stefanpillar.com nájdete kresby, maľby, obrazy originály a diela súčasného umenia z najnovšej tvorby 2021, 2022 a 2023.